Povijest privatnih detektiva
- Hitovi: 2682
Privatni istražitelj, privatni detektiv ili private eye
Unajmljuju ih razni subjekti, od odvjetničkih ureda, osiguravajućih tvrtki, privatnih osoba do korporacija.
Priča o istraživanju kriminalnih djela kreće davne 1833. godine nakon što se Eugéne Francis Vidocq, francuski vojnik/˝kriminalac˝/privatnik, odlučio otvoriti agenciju za pružanje istraživačkih usluga imena Firma za univerzalne informacije u vezi trgovine i privrede. Firma i slične agencije su zapošljavale kriminalce ne bi li za imućne klijente rješavali ˝probleme˝. Iako se Vidocqa smatra prvim privatnim detektivom čije su ideje bile od velike važnosti za kriminalistiku općenito (uvodi balistiku, prikupljanje otisaka cipela s mjesta zločina i vođenje dosjea kao najvažnijim faktorom istraga, a neke od njegovih metoda i danas koristi francuska policija), u svoje je vrijeme imao mnogo problema s policijom. Naime, policija je nekoliko bezuspješnih puta pokušala zatvoriti njegovu agenciju, te je i sam Eugéne bio uhićen nakon rješavanja slučaja pronevjere novca, te osuđen na pet godina i jamčevinu od 3000 franaka. Iako je njegov prihod razvoju kriminalistike bitan i usprkos tome što ga se smatra velikim filantropom (koji, prema vlastitim riječima, nikada nije odao ime onih najsiromašnijih čiji su zločini bili počinjeni zbog same egzistencije), ime mu često zasjeni najveće ime privatnih detektiva svijeta, Allan Pinkerton. S jasno postavljenim osnovama za bivanje privatnim detektivom, ova je djelatnost prešla u industriju s visokom zaradom, te su Pinkertonu sva vrata za daljnji razvoj bila otvorena.
Allan Pinkerton je 1850. godine u Chicagu otvorio vlastitu detektivsku agenciju, Pinkertonova nacionalna detektivska agencija, čiji se dobar glas i ugled pročuo zahvaljujući problemima koje je nosilo teritorijalno širenje Amerike i razvoj željeznice. Pinkerton je razvio sustav praćenja osumnjičenog, osmislio ideju prikrivenog detektiva, te bio jedan od prvih vlasnika tvrtki sa zaposlenom istražiteljicom. Najvažniji podatak prema kojem danas pamtimo Pinkertona, jest činjenica da upravo njemu pripada zasluga uspješno obustavljenog pokušaja atentata na Abrahama Lincolna u Baltimoreu 1861. g. Zanimljivo je i to da su upravo Pinkertonovu agenciju unajmili u potrazi najvećih kriminalaca 19. stoljeća, poput bande Jessea Jamesa, braće Reno, ali i Sundance Kida i Butch Cassidya. Moto tvrtke ˝We never sleep˝ je pridonio razvoju pojma private eye koji se i danas koristi širom svijeta.
Prema podacima iz 2012. godine Hrvatska je imala preko 60 prijavljenih licenciranih detektiva i 16 detektivskih agencija, unutar kojih je bilo zaposleno 25 privatnih detektiva.
Jedan od primjera uspješno otkrivenih kriminalnih zlodjela, koji se u svakom slučaju može nazvati najvećom privatnom istragom u Hrvatskoj, zasigurno je otkrivanje krivaca za počinjenu milijunsku štetu nad Hrvatskom željeznicom. 14 je radnika Željezničkog ugostiteljstva godinama potkradalo poduzeće prodavajući vlastitu hranu i puneći vlastitu lisnicu. No, HŽ je zatražio usluge privatne detektivske agencije Shark, u vlasništvu bivšeg MUP-ovca Goroslava Šmaguca, zahvaljujući čijoj je sposobnosti razbijen lanac ilegalne prodaje hrane u restoran-vagonima HŽ-a. Uhodan posao potkradanja koji je trajao osam godina, otkriven je i zaustavljen unutar efikasne istrage od skoro trideset dana.
Detektivske usluge modernog doba pružaju usluge vezano za obavještajni rad u raznim poslovanjima, zaštitu obitelji, maloljetničkoj delikvenciji, pronevjerama ali i bračnim prevarama. Podrazumijevaju mnogo sati rada, predanosti, pa čak i mnoge opasnosti po istražitelje. Privatni su istražitelji često angažirani od strane odvjetnika, te su njihove istrage bitan faktor prilikom iznošenja obrane ili osude. Njihov cilj je biti neprimjetan, a primijetiti sve!